Byttet ut oljekjelen

» Utskriftsvennlig versjon

Byttet ut oljekjelen

Britt og Arne Bøthun har hatt oljekjel i mange år, men kjelen begynte å bli gammel, og Bøthuns hadde et ønske om å redusere energiutgiftene

 

I august 2006 ble en Toshiba RAS 10 Daiseikai 2 installert etter anbefaling fra deres lokale forhandler, et valg de er godt fornøyd med.

 

Varmepumpen varmer opp hele huset på 85 m2. Hele vinteren har varmepumpen gått problemfritt. Foruten litt peisfyring de aller kaldeste dagene er det ikke behov for andre oppvarmingskilder.

 

I løpet av det siste året har Bøthuns spart 8200 kWh, dette tilsvarer en reduksjon i strømforbruk på 35 %. I tillegg ville Bøthuns 800 liters oljeforbruk utgjort en utgift på ca. 15 000 kr i 2007. Totalt betyr dette at Bøthuns vil ha en stipulert besparelse på 17 000 kr i 2007.

 

FAKTA
Eier: Britt og Arne Bøthun
Hvor i landet: Dale, Hordaland
Forhandler: Sæterdal Elektro AS
Tidligere oljeforbruk: 800 liter
Installert: August 2006
Bruksområde: Romoppvarming
Tilleggsoppvarming: Peisfyring og oljekamin                                                 
Varmedistribusjon: Vifte på innedel
Årlig besparelse: 8 200 kWt
Redusert utgift: 17 000 kr pr år